Tuesday, 5 July 2011

نابودی یک اثر ملی دیگر مدرسه تاریخی حافظریزش سقف و دیوار مدرسه تاریخی حافظ که در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده به حدی است که گمان می‌رود عمر این مدرسه که قدمت آن به پهلوی اول بر می‌گردد چندان طولانی نباشد.
به گزارش رسانه های ایران ، قرار است به جای این مدرسه در قلب بازار تهران، مجتمع تجاری ساخته شود.
در سال 1383 این ملک که از گذشته جزو موقوفات امامزاده زید بازار بوده و اسناد آن به وزارت فرهنگ وقت و وزارت آموزش و پرورش بعدی منتقل شده بود، از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران به آقای «الف» و شرکا فروخته شد. اکنون بعد از گذشت چند سال از ثبت آن در فهرست آثار تاریخی، در شرایط بسیار نابه‌سامانی به سر می‌برد به گونه‌ای که برخی عوامل مالک جدید در محل حاضر شده و اجازه ورود هیچ‌کس را به محل نمی‌دهند.
هر‌چند که مسوولان سازمان اوقاف و امور خیریه بر این باور هستند که فروش زمین مدرسه حافظ به آقای «الف» و شرکایش موقوفه خواری و این انتقال مالکیت از اساس غیر شرعی است، اما جدا از فروش این زمین که از موقوفه‌های امامزاده زید بازار بوده و به قیمتی بسیار ارزان‌تر از آنچه باید به فروش رسیده است‌ شواهد امر حاکی از آن است که این مدرسه در آستانه تخریب کامل قرار گرفته و سقف‌ها و دیوارهای آن در حال ریزش است به گونه‌ای که حتی ماموران به کار گرفته شده توسط این خریدار نیز از رفتن به داخل ساختمان مدرسه تاریخی حافظ به دلیل خطر ریزش دیوارها و سقف خودداری می‌کنند!
شنیده‌ها حاکی از آن است که چون مشکل ثبت این مدرسه تاریخی و مشکلات موقوفی آن امکان تغییر کاربری این مدرسه به ساختمان تجاری را به این سرمایه‌گذار نمی‌دهد، افرادی ناودان‌های ساختمان را بسته‌اند و همین موضوع باعث شده تا ریزش سقف در برخی از بخش‌های این مدرسه شدت پیدا کند.

No comments:

Post a Comment